Jak odnaleźć pasję?

JAK ODNALEŹĆ PASJĘ?Jak odnaleźć w sobie pasję?
O to, jak odnaleźć pasję pytam każdego z moich gości. Tu znajdziecie wszystkie porady i cenne wskazówki, więc korzystajcie 🙂

Na pewno trzeba się zatrzymać i pomyśleć, dlaczego jest mi źle i odrzucić to co jest złe i zastanowić się co chce się robić. Przede wszystkim trzeba oddzielić się od toksycznych ludzi i od szablonów. Współczesny świat  narzuca nam szablony zachowań, pewne standardy co do wyglądu, posiadania czy bywania w określonych miejscach.  I niekoniecznie tego chcemy ale wypada tak robić. Dlatego, według mnie najprostszym przepisem na odnalezienie w sobie pasji jest to, aby nie robić tego co wypada, tylko to, co naprawdę chcemy robić.
Czy człowiek, który żyje z pasją wyróżnia się czym szczególnym?
Tak! Przede wszystkim pogodą ducha. Ja jestem w stanie rozpoznać takich ludzi na ulicy po sposobie poruszania się a nawet po takiej zewnętrznej pewności siebie. Nie takiej wyuczonej, ale takiej naturalnej. Spokój i dostojeństwo – i to widać w ludziach z pasją.
Basia. Wiele osób żyje schematycznie. Są uwiezieni w klatkach, które sami sobie przez całe życie zbudowali a teraz tak się do nich przyzwyczaili, że boją się boją się wyjąć na zewnątrz a życiu trzeba próbować różnych smaków, bo nie wiadomo który stanie się naszym ulubionym. Wiadomo, że jak się podejmuje ryzyko to może być porażka ale może być również sukces. Jednak jeżeli nie podejmiemy tego ryzyka to nigdy się nie dowiemy. Nigdy nie odnajdziemy swojej pasji.
Ja też przez wiele lat próbowałam różnych rzeczy żeby teraz móc stwierdzić, że wiem, co chce robić w życiu. Na początku też nie wiedziałam, że chce organizować takie warsztaty florystyczne. Dopiero w momencie gdy zorganizowałam pierwsze, które w zasadzie miały być tylko formą promocji kwiaciarni złapałam bakcyla. Poczułam, jak niesamowitą radość sprawia mi przekazywanie tej wiedzy. Jednak, żeby się o tym dowiedzieć musiałam zaryzykować i sprawdzić. Nie wszystko czym się w życiu zajmowałam,  przynosiło mi korzyści finansowe.  Jednak nie żałuję bo na pewno wiele się dzięki temu nauczyłam i tą wiedzę mogę wykorzystać dzisiaj.
Madzia. Żeby odkryć jaką ma się pasję, należy  moim zdaniem na początku dobrze poznać samego siebie. Trzeba w życiu mieć również marzenia oraz dążyć do tego, aby je spełniać.  To niestety jest jednak jakiś wysiłek, a my ludzie często z natury unikamy czegoś, co wymaga od nas dodatkowej pracy. Żeby odnaleźć w sobie pasję to musi się nam chcieć.  Na przykład to, że teraz siedzimy sobie tu wszystkie uśmiechnięte to wcale nie znaczy że zawsze tak jest. Bywają przecież również sytuacje stresujące. Czasami ciężko jest wszystko ze sobą pogodzić. Obie poza prowadzeniem warsztatów dodatkowo studiujemy i pracujemy. Można powiedzieć, że jest to kosztem naszego wolnego czasu. Jednak każdy podejmuje  w życiu decyzje i jest za nie potem odpowiedzialny. To od nas samych zależ co zrobimy.Ważne jest również to, aby żyć w zgodzie z samym sobą. Należy pamiętać o tym, że to, co dajemy  innym zawsze do nas wróci i jeżeli coś w naszym życiu zaczyna szwankować to zmiany powinniśmy zacząć od samych siebie.
Jeżeli szukasz swojej pasji, to na początku weź kartkę i długopis i zanotuj wszystkie rzeczy, które lubisz robić najbardziej. Te, których wykonywanie sprawia ci prawdziwą radość. Potem spróbuj zrobić krok dalej. Sprawdź, czy to właśnie to. Jeżeli nie, cofnij się i spróbuj czegoś innego. Trzeba próbować różnych rzeczy.
Ja do miejsca w którym jestem teraz szłam trochę naokoło. Próbowałam, kombinowałam i bardzo dużo rzeczy robiłam myśląc „a co ludzie powiedzą”. Dopiero gdy przestałam zwracać uwagę na to, co powiedzą o mnie inni, mogłam tak naprawdę skupić się na sobie i na swoich potrzebach. Najważniejsze wtedy stało się to, co mi sprawia przyjemność. Tak odnalazłam swoje pasje. Aby to zrobić, najpierw trzeba odnaleźć siebie. Każdemu to polecam, bo to niesamowicie ważny czas w życiu każdego człowieka.
Wydaje mi się, że aby odnaleźć pasję trzeba bardzo wiele rzeczy w życiu spróbować. Gdy ja byłam nastolatką, to czasem miałam wrażenie, że moi rodzice z chęcią by mnie wymienili, bo swoje zainteresowania zmieniałam niemalże z godziny na godzinę.
By móc się dowiedzieć co tak naprawdę sprawia nam przyjemność i daje satysfakcję musimy to sprawdzić na sobie. Gdybym nie spróbowała tylu rzeczy, to pewnie nie znalazła bym tej swojej pasji. Znam wielu ludzi, którzy twierdzą że nie mają pasji ale siedzą w domu i czekają aż ta pasja im „spłynie” czy sam przyjdzie. To tak nie działa. Trzeba włożyć w to pewien wysiłek.
Nie można też być za bardzo skupionym na myśleniu o tym co jest naszą pasją. Trzeba dużo czytać, oglądać filmy. Pasja może być wszędzie! Nigdy do końca nie przewidzisz co poprowadzi cię do odkrycia w sobie pasji. Zawsze jednak trzeba coś robić a nie tylko siedzieć i myśleć.
Aby odnaleźć pasję, trzeba próbować różnych rzeczy i sprawdzać jak się z tym czujemy. Należy nauczyć się słuchać samego siebie oraz rozmawiać ze sobą. Powinniśmy również zwracać większą uwagę na to, co mówi nam nasza podświadomość ponieważ najczęściej zwracamy uwagę na to, co mówią inni…  Przez to wpadamy w schematy, w  które wtłacza nas rodzina i otoczenie, sugerując to, czym się powinniśmy zajmować. Patrzymy na to co się powinno się robić i na to co  wypada a nie słuchamy siebie. Żeby odnaleźć pasje, trzeba zacząć siebie słuchać. Nasz organizm najlepiej wie, co jest dla nas dobre. Jeżeli będziemy słuchać siebie i próbować różnych rzeczy, to w pewnym momencie nasza pasja sama się odnajdzie. Tego nie da się powiedzieć umysłem. To podpowie  nam serce.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ciesz się tym co robisz a reszta przyjdzie sama. Wywiad z Derekiem Michalskim – fotografem pełnym pasji.

  Derek Michalski – fotograf, poeta, trochę gitarzysta, zdecydowany przyjaciel energii odnawialnej. Redaktor naczelny i założyciel czasopis...