BUDOWANIE RELACJI TO PODSTAWA MOJEGO BIZNESU Z PASJĄ. WYWIAD Z ASIĄ INAK, KTÓRA ZAJMUJE SIĘ KOBIECĄ STRONĄ REKLAMY W INTERNECIE
Asia Inak –prowadzi bloga o kobiecej stronie reklamy w Internecie www.asiainak.com. Z wykształcenia jest kontrolerem finansowym ale jej powołaniem od zawsze była architektura i kreacja. Dlatego postanowiła zostać prawdziwym architektem stron internetowych i kreować  skuteczne kampanie reklamowe w sieci. Kocha zwierzęta. W wolnych chwilach –  jak sama podkreśla –  na okrągło ogląda filmy Woodiego Allena.  

Asia na co dzień mieszka w Turcji ale swój biznes prowadzi w Polsce. Wywiad przeprowadziłyśmy online.

Asia co robisz w Turcji i czy ten pobyt wpłynął na to, czym się zajmujesz ?
Do Turcji wyjechałam ze względów zdrowotnych i mieszkam tu już prawie dwa lata..Izmir, w którym obecnie przebywam, zwany jest Florydą Turcji. Bardzo lubię ten kraj. Tu się żyje zupełnie inaczej niż w Polsce, znacznie wolniej. Turcy bardzo dużo pracują, ale ta praca nie jest tak wyczerpująca jak w Europie. Gdy trochę się podkurowałam zaczęłam analizować w jakiej jestem sytuacji i co tak naprawdę mogę robić korzystając z tego, gdzie jestem. Wiedziałam, że chce pracować ale kompletnie nie miałam pomysłu. Nie chciałam szukać pracy na miejscu bo w planach miałam kolejną przeprowadzkę. Potrzebowałam pracy, którą będę wykonywać online.
Niedawno skończyłaś studia. Czy po ich ukończeniu pracowałaś zawodowo?
Tak. Już będąc na trzecim roku studiów współprowadziłam agencję marketingową. Zajmowałam się głównie kampaniami Adwords, projektowaniem grafiki reklamowej i tworzeniem stron na platformie Worpress. Prowadząc agencję miałam bardzo dużo na głowie. Studiowałam i pracowałam równocześnie a to było dla mnie dosyć wyczerpujące. W pewnym momencie poczułam, że zbyt wiele mam na głowie i postanowiłam odsprzedać udziały.
Czyli jednak wróciłaś do tego, czym już się zajmowałaś wcześniej. Co na to wpłynęło?
Początkowo nie zakładałam, że do tego wrócę. To życie w Turcji i całe to otoczenie sprawiło, że  podeszłam do tego mojego biznesu z trochę innej strony. Teraz, jak już skoczyłam studia, wyjechałam do innego kraju mogłam złapać dystans i na spokojnie zastanowić się nad tym, co tak naprawdę chce robić w życiu. Nie chciałam zdobywać jak największej ilości klientów tak jak robiłam to prowadząc agencję. Teraz chciałam robić wszystko na spokojnie i skupić się na każdym projekcie z osobna. Wiedziałam, że będąc daleko od kraju muszę pracować zdalnie, a taki rodzaj usług jest idealny to tego typu pracy.
W takim razie jakie dokładnie usługi oferujesz i w jaki sposób stało się to twoją pasją?
To co obecnie oferuję to analityka i reklama internetowa – głównie kampanię Adwords oraz pozycjonowanie i tworzenie stron internetowych opartych na platformie WordPress. Wykonuję również grafiki na potrzeby moich projektów. Choć zajmowałam się tym już wcześniej, to tak naprawdę nie mam w tym kierunku żadnego wykształcenia. Brałam udział w różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach z pozycjonowania ale najwięcej praktycznej wiedzy zdobyłam sama. Zaczęło mnie to wciągać i ani się obejrzałam, a stało się to moją prawdziwą pasją. Teraz, dzięki temu że moja wiedza z zakresu reklamy oraz tworzenia stron jest dosyć obszerna, to moje usługi stały się bardziej kompleksowe. Mogę zaoferować pełną obsługę firmy w Internecie.
 Pamiętasz moment, od którego się zaczęło?
Tak, pamiętam to bardzo dokładnie. To był moment, w którym zgłosiła się do mnie znajoma, która ma sklep internetowy. Chciała w nim  „coś” podziałać i zaczęła wypytywać o różne rzeczy. W pewnym momencie powiedziała: Asia, a może zrobiła byś to za mnie? Zgodziłam się i zaczęłam prowadzić kampanię reklamową dla jej sklepu. Im bardziej zaczęłam się w to wdrażać, tym bardziej zaczęło mnie to wciągać z  powrotem. I wtedy pomyślałam: TAK! To jest TO! I od tej chwili wszystko powoli  zaczęło się rozkręcać.
Twoja znajoma była Twoim pierwszym klientem. W jaki sposób zdobyłaś kolejnych?
Budowanie swojej marki zaczęłam od udzielania się w grupach tematycznych na Facebooku. Wiele godzin darmowych konsultacji przyniosło mi wymierne korzyści, ale przede wszystkim zdobyłam zaufanie jako ekspert w tym, czym się zajmuję. To jest dla mnie budowanie relacji. Na tym opieram swój biznes. Dzięki temu, tak naprawdę większość klientów mam z polecenia.
Na stronie www.asiainak.com zamieściłaś informacje, że swoje usługi kierujesz  głównie do kobiet. Czy to znaczy, że nie pracujesz w ogóle z mężczyznami?
Wśród moich klientów znajdują się zarówno kobiety jak i mężczyźni ale nastawiona jestem na to, aby w szczególności pomagać kobietom. Kobiety potrzebują trochę innego podejścia. Zauważyłam, że gdy mężczyźni prowadzą konsultacje to najczęściej zupełnie nie mogą się dogadać z kobietami. Ich styl odpowiadania na niektóre pytania może zniechęcić kobietę. Mężczyźni nie potrzebują wiedzieć jak coś zostanie zrobione. Chcą widzieć efekty. Kobiety natomiast zadają dużo pytań. Wiele z nich nie zna się na niektórych technicznych rzeczach i  trzeba im je w prosty sposób wytłumaczyć. Ja chciałam stworzyć środowisko, które będzie sprzyjało zadawaniu różnych pytań z zakresu tworzenia stron i reklamy w Internecie. Kobieta rozmawiając z kobietą czuje się bardziej swobodnie. Wiem to, ponieważ sama kiedyś zaczynałam.
Czy planowanie to jest twoja mocna strona? Czy planujesz swoją pracę i co ogólnie sądzisz o robieniu planów?
Planowanie to jest kwestia indywidualna i każdy plan trzeba dopasować do siebie. Jeżeli chodzi o to jak pracuje i kiedy pracuje, to z reguły wiem, w jakim czasie jestem najbardziej kreatywna.  Czasami jednak coś mi wypada, wiec na bieżąco to dostosowuje. Natomiast w sytuacji gdy zaplanuje strategię dla klientów to staram się jej trzymać. W planowaniu biznesu niestety jestem złym przykładem, ponieważ u mnie wszystko zadziało się dosyć spontanicznie ale bardzo podoba mi się jak moi klienci mają wszystko zaplanowane, ponieważ wtedy łatwiej jest mi zaproponować działania reklamowe.
Czy biznes prowadzony z pasją wyróżnia się czymś szczególnym?
Wydaje mi się, że tego nie da się rozdzielić. Czasami jednak mam wrażenie, jak obserwuje różnych ludzi, że biznes z pasją jest często tym biznesem, gdzie ludzie nie do końca wszystko planują. Wychodzą z założenia, że jak coś im się podoba i lubią to robić, to będzie się to podobać wszystkim. Jeżeli ktoś jest tak mocno zaangażowany w to co robi, w swój produkt czy usługę to jest gorzej u niego z planowaniem. Często nie podchodzi do tego racjonalnie a to może być zgubne pod względem finansowym. Ważne jest aby robić to, co się lubi ale też to, aby mieć głowę na karku. Biznes prowadzony bez pasji nie jest wcale czymś najgorszym, co nas może w życiu spotkać. Ludzie mają różne pasje i wcale nie muszą na nich zarabiać. Jeżeli ktoś ma to szczęście, i wykorzystuje swoją pasję w pracy to ta pasja dużo umila życie.
Czym dla Ciebie jest determinacja? Czy to jest coś, co jest obecne w twoim życiu?
Jeżeli sobie coś postanowię, to nigdy nie odpuszczam. Wtedy zazwyczaj mówię wszystkim na około  ze to robię i to dodatkowo motywuje mnie do działania. To taka motywacja z zewnątrz  bo potem będzie mi wstyd, że tego nie zrobiłam. Gdyby w moim życiu nie było determinacji, mój biznes z pewnością by nie powstał.
Czy jest ktoś, kto Cię inspiruje?
Inspiruje mnie wiele osób. Jeżeli chodzi o prowadzenie biznesu, to w brandingu  ideałem dla mnie jest Ola Budzyńska – Pani Swojego Czasu, którą nazywam matką chrzestną mojego biznesu. Jej webinary zachęciły mnie do działania a z jej wiedzy nieustannie czerpię garściami. Uwielbiam również słuchać podcastów Marka Jankowskiego z Małej Wielkiej Firmy. Goście, których zaprasza do rozmowy, to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji z której korzystam na co dzień.
 Jakie są  Twoje największe sukcesy w tym, czym obecnie się zajmujesz?
W mojej branży ciężko mówić o sukcesie ponieważ zawsze może być lepiej. Moim sukcesem mogę nazwać sytuacje, gdy wycisnęłam więcej z kampanii stworzonych przez inne agencje marketingowe. Jednak tak naprawdę sukcesem dla mnie jest sukces klienta, który on osiągnął poprzez moje działania.
To teraz odwróćmy sytuacje. Co w takim razie jest najtrudniejsze w prowadzeniu tego typu biznesu?
Najtrudniejsza dla mnie jest nieświadomość klientów i brak wiedzy jak to wszystko tak naprawdę funkcjonuje. Czasami upierają się oni przy działaniach, które nie przynoszą efektów pomimo danych, które im przestawiam. Często czynność, która zajmuje mi kilkanaście minut muszę tłumaczyć przez kilka godzin.  To jest trudne, bo zajmuje czas ale długofalowo przynosi mi wymierne efekty.
Co  najbardziej podoba Ci się w tym co robisz?
Poza tym, że swój biznes prowadzę z pasją to prowadzę go zdalnie. Mogę mieszkać tam gdzie chce – teraz na przykład mieszkam w Turcji. Wystarczy, że zabiorę ze sobą laptopa i mam trochę Internetu. Bardzo podoba mi się taka forma pracy. Pracuje gdzie chcę, kiedy chce i tak naprawdę dla kogo chcę. To jest bardzo komfortowa sytuacja.
Jak odpoczywasz?
Tak naprawdę, to mózg marketingowca nie odpoczywa nigdy. Moja praca to jest 24/7 h i często nawet śni mi się to, co robię. Przez to, że mam siedzącą pracę to ruch jest dla mnie najlepszym odpoczynkiem. Zazwyczaj uprawiam jogę lub spaceruje z psem słuchając podcastów.
Jakie Asia Inak ma plany na przyszłość?
Bardzo lubię słuchać podcastów i w przyszłości planuję stworzyć swój podcast o reklamie online, ponieważ wiem, że takiego brakuje. Chciałabym również stworzyć kurs online dotyczący reklamie internetowej od podstaw. Taki, w którym klienci będą mieli interakcje ze mną i w którym będzie zarówno teoria jak i praktyka.
Asia dziękuję za wywiad i życzę realizacji wszystkich planów.
Ja również dziękuję. Korzystając z okazji chciałabym zaprosić wszystkie kobiety które planują zaistnieć w Internecie do grupy wsparcia która prowadzę na Facebooku. Drogie Panie, tam możecie zadać KAŻDE pytanie 🙂 Obiecuję, że odpowiem.
Jeżeli chcesz dołączyć do grupy kliknij TU 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ciesz się tym co robisz a reszta przyjdzie sama. Wywiad z Derekiem Michalskim – fotografem pełnym pasji.

  Derek Michalski – fotograf, poeta, trochę gitarzysta, zdecydowany przyjaciel energii odnawialnej. Redaktor naczelny i założyciel czasopis...